English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: دوشنبه ٠٧ خرداد ١٣٩٧بازديدکنندگان آنلاين: 4

بازديد کنندگان اين صفحه: 255

بازديدکنندگان امروز: 79

کل بازديدکنندگان: 190448

زمان بارگذاری صفحه: 0.6719ميرزا سعيد سلماسي : در ديلمقان به سال 1265 شمسي متولد و در سال 1287 شمسي در نبرد مشروطه خواهان و ضد  انقلابيون در اطراف خوي جان باخت . در سال 1285 شمسي اولين مدرسه به سبك نوين با نام سعيديه درديلمقان به همت وي احداث گرديد وي اولين چاپخانه سربي را به آذربايجان آورد و در تبريز داير نمود .

 

 

جعفر سلماسي : طلايه دار و اولين مدال آور تاريخ ورزش ايران در المپيك1948 لندن و همچنين در اولين دوره ي بازيهاي آسيايي 19511دهلي نو مدال طلاي وزن 60كيلوگرم را به خود اختصاص داد بوده و به سال 1290 شمسي در كاظميـن بغداد به دنيا آمد اجداد روحاني وي سال ها قبل از آن از سلماس عازم كاظمين شده بودند . وي در جنـگ جـهانـي دوم به ايران باز گشت و در تهران ساكن گرديد . او در سن 84 سالگي بسال 1379 شمسي وفات يافت .

حسين صدقياني : استاد حسين‌ صدقياني‌ پدر فوتبال‌ ايران‎ ‎ مرحوم صدقياني‌‏‎ در سال ‏1281‌‏ ‌ هجري شمسي‌‌ در‏ خـطه قهرمان‌ پرور سلماس چشم‌‏به‌‏‎ جهان گشود‏‎ و ‌‏در سال‌‏1318 تيم‌‎ ملي‌ فوتبال‌ ايران‌ با همت‌‏وي‌‏تشكـيل‌ و‏در سال‌1320 ‏ ‏نخستين‌ ديدار رسمي‌‏ تيم ملي‌‏ايران‌‏با‏ حضور استاد‏صدقياني‌ به‌‏عنوان‌‏ سـرمربـي‌‏ ‏برگزار‏شد‏ ‏وينخستين بازيكن لژيونر‏‎ فوتبال‌ ايران‌‏‎ ‎ بود‏‎ كه‌‌‏‎ ‎ در‏‎ سالهاي 1309‌‏‎ تـا ‏‎ 1315‏در‏‎ باشگاههاي‌‏بلژيك‌‏‎ بازي كرد‏‎ و‏‎ ‎ در‏‌‏ سال 1311‌ ‌ كـه‏‎ در‏ تيـم شارلـروا‏‎ عضويـت ،  داشـــت‌‏عنوان‌‏آقاي‌گلي‌‏ ‌‏ليگ‌‏بلژيك‌‏را‏تصاحب ‌نمود‏‎ .‎ استاد‏ صدقياني‏‎ در سال 1355‌‏ به‌عنوانسرپرست‌‏‎ تيم‌‏‎ ملي‌‏فوتبال‌‏كشورمان‌ منصوب‏‎ شد‏ودر جام‌‏ جهاني آرژانتين 1978دراين،‌‏سمت‌‌ تيم‌‏ ملي‌‏ ايران‏را‏ هدايت مي‌كرد‏‎.‌‌‏‎  پدر‏ فوتبال‌‏ ايران‌‏ در‏ سال1360‏ به‌‏‎ ديار‏‎ باقي‌، شتافت‌  روحش‌ شاد‏ ‏ ‏ و ‎ يادش‌ گرامي باد.

 

 

كاظم رجوي ديلمقاني : از شاعراي بزرگ معاصر كه در سال 1286 شمسي در ديلمقان به دنيا آمد . ديوان شعرش چاپ شده و كتاب تاريخ و  جغرافيايي سلماس را به سال 1310شمسي در تبريز چاپ كرده است . وي در سـن 89  سالگي در سال 1375 در تهران در گذشت.

 

 

خانم نيمتاج لكستاني : در سال 1285 قمري در لكستان سلماس متولد شده است پدرش مسعود ديوان از صـاحب منصبان قاجاريه بود كه در حمله سيميتقو به لكستان ( در روستاي قره قشلاق ) جان باخت در زمان قتل و غـارت روستا هاي لكستان سلماس قصيده اي تحت عنوان پيام زنان به مردان و پـيام مـا بـه تهـران را سـروده اسـتوي در آذر ماه 1368 شمسي در تهران وفات يافت .

 

حاجي پيشنماز سلماسي :  نام وي عبد الكريم ودر ميان مردم به حاجي پيشنماز مشهـور بـود ، از عـلـمـاي بـرجسـته دوران مشروطه خواهان سلماس بود .

 

 

اسد اله احمدزاده دهقان : از نويسندگان و آزادي خواهان مشروطيت بـوده و كتـابي بـه نـام فـضـلا و دانشـمنـدان سلماس تاليف كرده كه هنوز به چاپ نرسيده است .

 

 

ميرزا محمود غني زاده : از اهالي سلماس ، آزادي خواه دوره مشروطيت . صاحب روز نامه بوقلمون و سهند در تبريز از همكاران بنام روزنامه انجمن  ارگان انجمن ايالتي آذربايجان . وي در تبريز از نزديكان ستارخان سردار ملي بوده و مشاور وي به نام هذيان از ارزش ادبي فوق العاده برخوردار است .

 

 

پرويز خان صدقياني : ملقب به صفر العارفين از عرفاي سلسله ذهبيه بوده و در غايله جيلولوق در سال 1336 ق درخوي وفات يافت . نوه وي به شمس الدين پرويزي ، كرامات وي را در كتابي به نام تذكره الاوليا به چاپ رسـانده اسـت وي فرزند فرج اله خان و نوه اسماعيل خان لك بوده وعموي وي ابراهيم خليل خان ازسركردگان جنگ هاي ايران و روس و همچنين جنگ هرات بود .

 

 

ابراهيم خان امين السلطان: پسر زال از اهالي سلماس بوده و جزو رجال دربار قاجار و صدراعظم ناصر الدين شاه بوده و فرزندان وي ميرزا علي اصغر امين السلطان ملقب به اتابك اعظم و او نيز صدر اعظم دوره قاجار بود .

 

 

ميرزا رسول صدقياني : از بزرگان مشروطيت آذربايجان ، عضو انجمن غيبي تبريز كه هدايت انقلاب مشروطيت را بر عهده داشت .

 

 

حيدر خان عمواوغلي : اولين مهندس برق ايران و باني سيستم چراغاني بارگاه  امام هشتم و مشروطه خواه

 

 

 نصر الله مسلميان : متولد 1332 سلماس –كارشناسي ارشد دانشكده هنرهاي زيبا – استاد هنر دانشكده هنر – 23 نمايشگاه گروهي داخلي و خارجي -  17 نمايشگاه انفرادي – برنده جايزه اول اولين نمايشگاه نقاشي بين المللي جهان اسلام- برنده جايزه اول اولين نمايشگاه نقاشي و مجسمه سازي بين المللي پكن در كشور چين – شركت در نمايشگاه هنر معاصر ايران در ارمنستان .

 

شهرام اسدي  : در سال 1332 در سلماس متولد شد. تا اواسط دوره ي متوسطه تحصيلاتش را در سلماس ادامه داد و سپس به تهران آمد. در سال 1354 از مدرسه ي عالي تلويزيون و سينما فارغ التحصيل شد و به عنوان فيلمساز از همان زمان در تلويزيون استخدام شد. در كانال بين المللي تلويزيون چند فيلم نيمه داستاني ساخت كه از جمله آنها مي توان به چند فيلم گزارشي از مراسم زار و آئين هاي جنوبي اشاره كرد. بعد از انقلاب به لندن رفت و به عنوان عكاس و فيلمبردار با سازمان نشنال جئوگرافيك شروع به همكاري نمود. اوهمچنين در شبكه ي تلويزيوني  ( NBC )قسمت هايي از چند سريال تلويزيوني را كارگرداني كرد كه از ميان آنها مي توان به سريال هاي «ديلينجر»، «وان اند وان»، «ميراث در ژرفا» و «فساد در ميامي» اشاره كرد. اسدي در مقطع فوق ليسانس رشته ي سينما فارغ التحصيل شد و مدتي را نيز در كالجي در لوس آنجلس به تدريس پرداخت. او در سال 1367 به ايران بازگشت و در سال 1368 فيلم «روز واقعه»را بر اساس فيلمنامه اي از بهرام  بيضائي كارگرداني كرد.