English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: دوشنبه ٠٧ خرداد ١٣٩٧بازديدکنندگان آنلاين: 4

بازديد کنندگان اين صفحه: 248

بازديدکنندگان امروز: 78

کل بازديدکنندگان: 190447

زمان بارگذاری صفحه: 0.8125موقعيت اداري سلماس:

سلماس مرکز شهرستان در  38 درجه ،   12 دقيقه شمالي و  44 درجه و 46 دقيقه و   40 ثانيه   شرقي در سرزمين آذربايجان  در استان آذربايجان غربی به مرکزيت اورميه واقع مي باشد. فاصله سلماس از اورميه 90 کيلومتر، از همسايه شمالي ، خوي 45 کيلومتر، همسايه هاي شرقي شبستر و تسوج به ترتيب 90 و 55 کيلومتر مي باشد. سلماس از طريق جاده گونئي با تبريز ارتباط دارد. اين جاده در حدود 160 کيلومتر طول دارد. از طريق راه آهن سلماس  به تبريز، تهران، آنكارا ، استانبول و سوريه مي توان مسافرت كرد. ايستگاه قره تپه سلماس  محل استقرار گمرك مي باشد. مسافرين استانبول و سوريه امور گمركي خود را در اينجا انجام ميدهند. منطقه آزاد تجاري سلماس در اين منطقه قرار دارد.  فرودگاههاي اورميه و خوي در 80 و 25 كيلومتري سلماس قرار دارد. در سالهاي اخير اسكله سلماس به نام بره Bərə در درياچه اورميه فعال بوده ولي اينك فعاليت چنداني ندارد.

 

جمعيت سلماس:

در طول تاريخ جمعيت سلماس متأثر از جنگ ها، بلايای طبيعی ، بيماريها و شرايط نامساعد در نوسان بوده  است. شهر( ديلمان  Dilman  )   ديلمقان (Dilməqan -Dilmqan) كه در دوره قاجاريه پس از نابودي شهر سلماس به مرکزيت ولايت سلماس انتخاب شد در سال 1229ش/1852 م تنها داراي 300خانه بود. به تدريج با استقرار امنيت نسبي در منطقه، جمعيت سلماس رو به افزايش نهاد. آمار زير گوياي اين واقعيت است:

سال 1309 ش،سلماس داراي 1400 خانه با هشت هزار نفر.

سال 1313 ش،سلماس داراي هفت هزار نفر.

سال 1345 ش،جمعيت شهرستان 70824 و جمعيت شهر حدود بيست هزار نفر.

سال 1349 ش،سلماس با 2977 خانواده داراي 21700 نفر.

سال 1355 ش،جمعيت شهرستان  87700 نفر،جمعيت شهر 27683 نفر.

سال 1362ش،جمعيت شهرستان 110008 نفر،جمعيت شهر 48139 نفر.

سال 1365ش،جمعيت شهرستان 127891 نفر،جمعيت شهر 65187 نفر.

سال 1375ش،جمعيت شهر 66057 نفر.

سال 1376 ش،جمعيت شهر 67831 نفر.

سال  1382 ش جمعيت شهرستان   177943 نفر جمعيت شهر85080 نفر.

 

موقعيت طبيعي سلماس :

سلماس در غرب فلات آذربايجان که به شکل مثلث در ميان جلگه بين النهرين، درياي خزر و کوههاي قفقاز شمالي مي باشد واقع است. سلسله جبال آذربايجان که به صورت طويل و مرتفع چون ديواري سر حد مرزي طبيعي با ترکيه را به وجود آورده است مانع نفوذ ابرهاي باران آور و حوضه اقيانوس اطلس و درياي مديترانه به آذربايجان مي شود ولي در عوض منابع سرشاري از نزولات جوي را به صورت برف در خود ذخيره مي کند.

مرتفع ترين کوه سلماس «اره ويلƏrəvil » ناميده مي شود که با ارتفاع 3409 متر بام سلماس را تشکيل مي دهد. ساير کوههاي سلماس عبارتند از: قيزيل داغQızıl dağ    ساري چيچک ، هُوده ر Hödər  ، عه يه ن ، انبت ، چيمن لر  ، قارني ياريق ، پالان توکن ،  قاباق تپه ، کئچل داغ ، آوقان داغ ، پيرچاوش  و غيره . جلگه سلماس در بين اين کوهها قرار دارد و جهت جريان آبها از غرب به شرق مي باشد.

 

منابع آب:

عمده منابع آبي سلماس از ارتفاعات مرتفع اره ويل ، ساري چيچک و ساري داش در غرب سلماس سرچشمه مي گيرند. «زولا چاي» يا به اختصار «زولا» اصلي ترين رود سلماس مي باشد (زولا در اصل زولاق ميباشد .زولاق در زبان تركي به معناي باريكه ميباشد) که از کوههاي مرزي با ترکيه سرچشمه گرفته پس از عبور از روستاهاي حاجي عفان و شينتال در نزديکي برقزن به شعبه دوم که از  نزديکي کله رش و شيرواني عبور مي کند مي پيوندند. آب زولا مصرف کشاورزي دارد.

از ديگر انهار آبياري سلماس مي توان به قره سو و عليشه (عليشاه) و دئر علی چای اشاره کرد که اولي در باغچه جيک به زولا مي ريزد و دومي پس از عبور از اراضي جنوب پيه جوک، قلعه سر و بخشي کندي در حبشي به زولا مي پيوندد. دئر علی چای منطقه کوره سونلی سلماس را آبياری می کند.

امروزه علاوه بر آب رودخانه زولا و ساير رودهاي سلماس تعداد زيادي چاه عميق براي مصارف کشاورزي در مناطق مختلف سلماس نيز حفر شده است.

 

درياچه اورميه:

درياچه اورميه يکي از منابع آبي سلماس در مغرب فلات آذربايجان از شمال به جنوب کشيده شده است. گسل بزرگ درياچه اورميه از وسط اين درياچه مي گذرد. در طي فعاليت اين گسل ، درياچه تکتونيکي اورميه در محل فرو نشست زمين تشکيل شده که جهت آن موافق با جهت فرو نشست گسلي يعني شمال – جنوب مي باشد.  دستگاههاي لرزه نگاري  امروزه فعاليت اين گسل را نشان مي دهد.  اين درياچه با طول حدود 140 کيلومتر و عرض 15 تا 50 کيلومتر، سطحي نزديک به 5 تا 6 هزار متر مربع را در بر گرفته است. حداکثر عمق اين درياچه 13 متر در ناحيه سلماس قرار دارد و ارتفاع سطح آن از سطح درياهاي آزاد حدود 1287 متر مي باشد. درياچه اورميه يکي از معدود  درياچه هاي غير عادي و اشباع از نمکهاي مختلف بوده که با توجه به مساحت، عمق، ريخت شناسي، خواص شيميايي آب نوع رسوبات و سيستم محيط زيستي و چرخه آبي شباهت زيادي به درياچه بزرگ نمک در يوتاي ايالات متحده آمريکا دارد که با  برنامه ريزي صحيح و اصولي مي توان اين منطقه را به صورت يکي از مراکز جذب توريست در آورد.

 

آب هاي معدني سلماس:

سلماس به سبب وضعيت تکتو نيکي ويژه اش سرزمين جوان محسوب مي شود که فعاليتهاي نئوتکتونيکي در آن هنوز هم ادامه دارد. آب هاي معدني سلماس ناشي از اين مسأله مي باشد. عمده ترين منابع آب معدني سلماس عبارتند از : آب هاي گرم «ايستي سو»، «دئريک»، «ميناس» و «صدقيان».

 

آب و هواي سلماس :

آب و هواي سلماس با توجه به کوههاي بلند و وجود درياچه اورميه و بارندگيهاي مناسب نسبتاً معتدل و بسيار مطبوع مي باشد. بارندگي ساليانه در حدود 400-350 ميليمتر مي باشد. دوران يخبندان در سلماس را بيش از 100 روز بر آورد کرده اند. در تمام فصول سال مخصوصاً فصل گرما،  نوعي باد خنک از شمال مي وزد که در سلماس به نام  «خوي يئلي» يا باد خوي مشهور است. اين باد در اورميه به سلماس يئلي يا باد سلماس مشهور است.

منبع: salmas.ir